Wycieczka klasy IV „a” w Góry Świętokrzyskie

Utworzono: poniedziałek, 26, czerwiec 2017

P1000715

W dniach 20 - 21 czerwca br. uczniowie klasy IV a pod opieką pani Beaty Jaworskiej i pani Doroty Diduch podziwiali wspaniałe widoki niezwykle pięknych Gór Świętokrzyskich. Program wycieczki obfitował w wiele atrakcji. Pierwszego dnia nasi uczniowie zwiedzili i poznali historię ruin rezydencji pałacowej położonej w miejscowości Ujazd, czyli Zamku Krzyżtopór. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła opowieść o słynnych stajniach z marmurowymi żłobami i wielkimi lustrami rozświetlającymi ich mroczne wnętrza.

Kolejnym etapem wycieczki była wyprawa na Święty Krzyż, inaczej Łysą Górę. Z jej szczytu uczniowie podziwiali skalne rumowisko tzw. gołoborze oraz zwiedzili Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Następnie udali się do Oblęgorka, gdzie zwiedzili muzeum Henryka Sienkiewicza – patrona naszej szkoły. Tam obejrzeli gabinet, w którym pisał nasz noblista, kolekcję broni, dary jubileuszowe oraz pamiątki przywiezione przez pisarza ze swoich podróży. Jednym słowem zobaczyli, jak mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci
w Chęcinach, gdzie uczniowie miło i aktywnie spędzili czas, ucząc się poprzez zabawę. Tutaj dowiedzieli się, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki, poznali pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie poznali czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Każdy miał możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce.

Następnie w ruinach zamku w Chęcinach uczniowie wysłuchali historii tego miejsca przedstawionej przez panią przewodnik ubraną w strój staropolski. Tam przenieśli się w czasie, przymierzając rycerskie przyłbice oraz słuchając średniowiecznej muzyki. Z tego miejsca podziwiali niesamowitą panoramę Gór Świętokrzyskich oraz wypatrywali Białej Damy.

Ostatnim celem tej wędrówki była Jaskinia Raj, gdzie wszyscy przeżyli wspaniałą lekcję przyrody. Ta najpiękniejsza z jaskiń krasowych wraz z niezliczoną ilością kolumn naciekowych, stalaktytów, stalagmitów, skamieniałościami koralowców i perłami jaskiniowymi zachwyciła wszystkich uczestników wycieczki i pobudziła ich wyobraźnię. Przed wyjazdem w drogę powrotną wszyscy kupili pamiątki, które będą przypominać ten piękne miejsca.

Podczas całej wycieczki uczniom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Ta wędrówka po Górach Świętokrzyskich dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.