Wycieczka szkolna: Wrocław – Kudowa Zdrój – Praga – Twierdza Kłodzko

Utworzono: piątek, 07, lipiec 2017

IMAG0425

W dniach 18- 21 czerwca br. młodzież gimnazjum i liceum pod opieką pani Iwony Karczmarz, pani Anny Mandziuk i pani Hanny Pedowskiej, uczestniczyła w wycieczce krajoznawczej.

Głównymi  celami  wycieczki były: integracja młodzieży,  upowszechnienie aktywnych form wypoczynku, poprawa sprawności fizycznej i kondycji zdrowotnej młodzieży podczas spaceru po górach; poznanie miejsc związanych z historią i geografią naszego państwa; poznanie zabytków kultury, historii i geografii: Wrocławia, Kudowy Zdrój,  Pragi i Kłodzka; zaznajomienie uczniów z wybranymi elementami kultury regionu Sudetów.

Pierwszego dnia,  po długiej 8 -godzinnej podróży dotarliśmy do Wrocławia, po którym oprowadziła nas była uczennica naszego liceum p. Aleksandra wraz z mężem. Średniowieczny Wrocław, miasto 100 mostów,  zachwycił nas swoją wielkością i ogromem zabytków. Odkryliśmy wspaniałe stare miasto, jego architektonicznie-imponujące budynki, które sięgają wieków. Na szczególną uwagę zasługiwały: Katedra, Ostrów Tumski,  gotycki Ratusz Staromiejski, uważany za symbol miasta i jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce,  rynek, liczne pomniki sławnych Polaków, podziwialiśmy arcydzieła architektoniczne na wyspie  i mosty na Odrze. Zainteresowanie młodzieży wzbudziły wszechobecne krasnale, które  są umieszczane we Wrocławiu sukcesywnie od 2005. Wywodzą się od malowanych w latach 80. XX wieku graffiti, a następnie happeningóworganizowanych przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy" ośmieszających w sposób pokojowy system komunistyczny. Jest ich we Wrocławiu  około 300.  Duże wrażenie na młodzieży zrobiła wieża widokowa Sky Tower - 212 metrów wysokości, 49 pięter, 1142 schody, z której uczniowie podziwiali panoramę Wrocławia, Masyw Ślęży oraz Sudety, można było dostrzec również oddaloną o 100 km Śnieżkę.

Drugiego dnia mieliśmy bardzo napięty program, ale mimo zmęczenia  w pełni zrealizowaliśmy go. Znalazły się w nim: wspinaczka z przewodnikiem sudeckim na Szczeliniec Wielki  oraz  spacer po Błędnych Skałach, te formy gór były znane młodzieży tylko z lekcji geografii. Odwiedziliśmy kaplicę Czaszek w Czermnej, jest to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 r. przez księdza Wacława Tomaszka. Po obiadokolacji część grupy spacerowała po Parku Zdrojowym, a część relaksowała się  w Parku Wodnym  w Kudowie Zdroju.

Trzeci dzień wycieczki, to wyjazd do Pragi z lokalnym biurem podróży „Kris".  W stolicy Czech zobaczyliśmy: Hradczany, Dziedzińce Zamku Królewskiego, Uroczystą zmianę warty, Katedrę św. Wita, Panoramę Pragi, Schody Zamkowe, Złotą Uliczkę, Most Karola, Stare Miasto, Plac Krzyżowników, Muzeum Franca Kafki, Plac św. Wacława. Dodatkowa atrakcją był przejazd metrem.

Ostatni dzień wycieczki, to wizyta w Twierdzy Kłodzkiej, która  została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystomw 1960 r. Podczas wycieczki mieliśmy okazję do przejściaponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontr minerskich, rozciągających się pod stokiembojowym Twierdzy. Labirynt stanowiły wąskie i niskie  sięgające  około 90 cm wysokości korytarze, w trakcie tej wędrówki  były elementy strachu i zaskoczenia, ale wszyscy bezpiecznie przeszli labirynt i nikt nie zgubił się. W części nadziemnej młodzież zobaczyła dawny szpital wojskowy, dowiedziała się o urokach służenia w armii.   Z bastionów górujących nad Kłodzkiem mogliśmy podziwiaćpanoramę miastaoraz gór otaczających Ziemię Kłodzką, będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów.Uczniowie pod czujnym okiem pani przewodnik, mieli okazję przejść błyskawiczne przeszkolenia artyleryjskie przy jednaj z armat. Pani przewodnik przypomniała o strasznej powodzi, która miała miejsce w 1997 roku. Po zwiedzaniu twierdzy udaliśmy się do autokaru, którym wróciliśmy bezpiecznie do Grabowca.

Wycieczka była udana, cele zostały zrealizowane  i wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.

Iwona Karczmarz