Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Drukuj
Utworzono: środa, 08, listopad 2017

 

received 1693099357426428 - Kopia

 

    28 października br., wczesnym rankiem, grupa maturzystów  z naszego liceum ogólnokształcącego wraz z opiekunem duchowym ks. Konradem Bulakiem wyruszyła na pielgrzymkę na Jasną Górę.

    Do Częstochowy dotarliśmy ok. godziny 13.00. Zmęczeni drogą, wyszliśmy na skąpane w deszczu drogi jasnogórskie. Pierwszą rzeczą, która wszystkim przyszła na myśl (zaraz po pytaniu: „Dlaczego tutaj tak wieje?") było zdumienie liczbą maturzystów, którzy przybyli do Częstochowy. Z późniejszych szacunków dowiedzieliśmy się, że liczba ta oscylowała w okolicach 3 tysięcy osób. Drugą z kolei myśl przyniosły nasze żołądki, które domagały się wcześniejszego napełnienia przed przystąpieniem do realizacji punktów przewidzianych w programie pielgrzymki. Pierwszym przystankiem była więc pizzeria, gdzie zdobywszy siły potrzebne do dalszego pielgrzymowania, udaliśmy się najpierw do bazyliki a następnie przed Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ilość osób na Jasnej Górze oraz niesamowity klimat modlitwy, który tam się utrzymywał, sprawiały, że czuło się niemal namacalną obecność Boga, a także chęć uczestnictwa w każdym z przygotowanych wydarzeń w ciągu całego dnia. O godzinie 15.00 rozpoczęła się Msza św. I tu – kolejne zaskoczenie – niemal wszyscy maturzyści, ze śpiewnikami w rękach, uczestniczą aktywnie w Eucharystii. Pomaga w tym oczywiście zespół z Tomaszowa Lubelskiego, który zaprezentował  wspaniałą oprawę muzyczną. Kazanie ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego także pomagało zrozumieć kwestie wiary (pochwalił, zganił, zaproponował drogę pójścia przez życie, ale zrobił to w tak szczery i prosty sposób, że każdy z nas słuchał go z nieukrywanym zdumieniem). Po Mszy św. przyszedł czas indywidualnej modlitwy. Kapłani towarzyszyli Księdzu Biskupowi, a maturzyści w tym czasie odnawiali swoje znajomości, modlili się, a także spędzali ten czas przy wspólnym piciu herbaty w Domu Pielgrzyma. O godzinie 18.00 rozpoczął się kolejny, bardzo ważny punkt dnia – Droga Krzyżowa. Rozważania, śpiew i wygaszone światła w bazylice powodowały, że właśnie ten moment pielgrzymki stał się dla wielu osób najbardziej wzruszającym punktem dnia. Wiele osób klęczało. Wiele śpiewało. Wielu wsłuchanych w słowa rozważań myślało o swojej przyszłości i swoim życiu. Wszyscy jednak ze wzruszeniem włączali się w ten klimat modlitwy. Po Drodze Krzyżowej, godzinę przed Apelem Jasnogórskim, rozpoczęła się modlitwa Akatystem ku czci Matki Bożej przerywana odmawianym Różańcem. Ostatnim punktem naszego pielgrzymowania był Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bpa Mariusza Leszczyńskiego i w obecności naszego poprzedniego ordynariusza – ks. abpa Wacława Depo. Po błogosławieństwie i wspólnym odśpiewaniu: „Maryjo, Królowo Polski" udaliśmy się do naszego busa. Pomimo zmęczenia i niesprzyjających warunków atmosferycznych, które towarzyszyły naszemu pielgrzymowaniu – z całą stanowczością możemy powiedzieć – „Warto było jechać"!

 
 

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB