Uczniowie naszej szkoły z wizytą na Cmentarzach Wołynia

Utworzono: piątek, 10, listopad 2017

20171108 112506

8 listopada 2017 r. grupa 12 uczniów z naszych szkół, wraz panią Elżbietą Widyma – dyrektorem szkoły, panią Agatą Łaszyńską – Sioma – nauczycielką języka polskiego i języka angielskiego, ks. Zygmuntem Żółkiewskim – proboszczem Parafii św. Mikołaja w Grabowcu oraz panem Stanisławem Senkowskim – prezesem Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie brała udział w jednodniowym wyjeździe do Miejsc Pamięci Narodowej na Wołyniu.

W październiku br. pani Agata Łaszyńska – Sioma wyszła do uczniów z inicjatywą zbiórki zniczy na Cmentarze Wołyńskie. Akcja spotkała się w szkole z dużym zainteresowaniem, udało się zebrać 10 kartonów zniczy. Dzięki pomocy i staraniom pani Elżbiety Widymy oraz zaangażowaniu pana Stanisława Senkowskiego, który został naszym przewodnikiem, o 6.00 rano wyruszyliśmy w podróż.

Pierwsze znicze zapaliliśmy przy „Piecie Wołyńskiej" w Chełmie, następnie udaliśmy się w kierunku Dorohuska, aby przekroczyć granicę polsko – ukraińską. Ok. godz. 10 dotarliśmy na Cmentarz w Ostrówkach, na którym jest Pomnik pomordowanych Polaków przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). 30 sierpnia 1943 r. oddziały UPA dokonały masowego mordu na 474 mieszkańcach Ostrówek i ok. 570 mieszkańcach Woli Ostrowieckiej.Podczas zbrodni oraz po niej opuszczone zabudowania Ostrówek były sukcesywnie palone i rozbierane przez Ukraińców. 19 września 1943 roku spalono kościół.
W okresie powojennym teren po wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka został zamieniony w pola, łąki i pastwiska kołchozowe oraz lasy. Na początku lat 60. dewastacji uległ cmentarz rzymskokatolicki w Ostrówkach.W 1990 roku miała miejsce pierwsza pielgrzymka byłych mieszkańców Ostrówek i Woli Ostrowieckiej oraz ich rodzin do miejsc, gdzie leżały obie wsie. Corocznie 30 sierpnia organizowane są pielgrzymki do tego miejsca. W latach 2003-2004 przy dużym zaangażowaniu historyka – dr Leona Popka oczyszczono z zarośli teren cmentarza w Ostrówkach. W latach następnych cmentarz był sukcesywnie porządkowany i poddawany renowacji. Prace odbywały się siłami rodzin ofiar, miejscowych Ukraińców, polskich i ukraińskich harcerzy, przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2011 roku został odsłonięty pomnik, ufundowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Po zapaleniu zniczy na cmentarzu w Ostrówkach, uczestniczyliśmy w polowej Mszy Świętej w intencji pomordowanych Polaków odprawionej przez ks. Zygmunt Żółkiewskiego. Następnie udaliśmy się w kierunku Ryczmaczy, gdzie znajduje się Cmentarz Wojenny 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. Na cmentarzu pochowanych jest ok. 150 żołnierzy, którzy polegli 21 kwietnia 1944 r. w bitwie z Niemcami pod Jagodzinem.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie najstarszego kościół katolickiego na Wołyniu pod wezwaniem św. Trójcy w Lubomlu.

Ten jedno dniowy wyjazd okazał się dla nas wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, a jednocześnie głębszym spojrzeniem na kulturę i codzienność życia narodu Ukraińskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wyjazdu w galerii zdjęć