Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

Sukces licealistów z Grabowca

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 14, styczeń 2019
Sukces licealistów z Grabowca
Konkurs

       Uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu zajęli I miejsce w ogólnopolskim konkursie ,,Wojna polsko - bolszewicka 1919-1920. W obronie granic i niepodległości", w kategorii film.

     W dniu 11 stycznia 2019 roku, w budynku Narodowego Banku Polskiego, w Sali Władysława Grabskiego odbyło się uroczyste podsumowanie IV Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920. W obronie granic i niepodległości" zorganizowanego przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce. Galę finałową poprowadził red. Krzysztof Ziemiec a nagrody wręczali m.in: p. Zofia Pilecka-Optułowicz – córka Witolda Pileckiego, p. Łukasz Kudlicki - dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, p. Jacek Majcherek - członek działu Departamentu Komunikacji i Promocji NB oraz p. Bogdan Grzenkowicz – przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.  Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości a w Komitecie Honorowym zasiadali: Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej jako przewodniczący, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Prace konkursowe można było nadsyłać w wielu kategoriach m.in.: prace plastyczne, literackie, film. Uczniowie naszego liceum nagrali 3-minutowy film, nawiązujący do wojny polsko - bolszewickiej, trudnych relacji społeczno - rodzinnych w tych ciężkich czasach. Jako bohatera swojej pracy uczniowie wybrali Józefa Cwenka, ochotnika armii amerykańskiej, walczącego z bolszewikami w Archangielsku. Józef Cwenk zginął tamże w roku 1919 a szczątki jego sprowadzono do Grabowca dopiero w roku 1929i pochowano uroczyście na miejscowym cmentarzu. Podczas pracy nad filmem konkursowym uczniowie otrzymali wiele cennych informacji od członków rodziny Józefa Cwenka: p. Ewy Pająk, p. Haliny Stanisławek oraz prawnuka p. Radosława Pająka. O pomoc w realizacji filmu uczniowie poprosili wiele osób spoza szkoły i spotkali się z miłym odzewem. W pracy konkursowej wielkiego wsparcia udzielili uczniom: ks. dziekan Zygmunt Żółkiewski -  proboszcz parafii Grabowiec, ks. Ryszard Ostasz - proboszcz parafii Tuczępy, p. Czesław Ulanowski - lokalny hodowca koni, p. Arkadiusz Mamczur - członek zespołu muzycznego ,,Malibu", p. Dominik Kordyś - pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w  Grabowcu, p. Waldemar Greniuk - nauczyciel historii oraz p. Karol Chilewicz - nauczyciel muzyki. Podczas kręcenia scen uczniów wspierali również ich rodzice oraz młodsze rodzeństwo m.in.: Zuzia Zarębska oraz Maciek Kołdej. 

      Podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Warszawie klasę reprezentowała uczennica Julia Karpiuk - reżyser filmu. Przy okazji wyjazdu na finał konkursu uczniowie zwiedzili m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, podziwiali panoramę Warszawy z XXX piętra Tarasu Widokowego w Pałacu Kultury i Nauki.  Podczas pobytu w Warszawie towarzyszył nam p. Ludwik Pawłowski - członek Archikonfraterni Literackiej w Warszawie, wielki Przyjaciel społeczności szkolnej, który pokazał nam piękne zakątki Warszawy. Wyjazd do Warszawy możliwy był dzięki pomocy p. dyrektor Elżbiety Widyma oraz Rady Rodziców. Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszych uczniów jeszcze raz z całego serca dziękujemy a im samym życzymy dalszych sukcesów. Gratulacje!!!

Film można obejrzeć na : https://www.youtube.com/watch?v=Bs_hy_4L4yA

Anna Danilczuk

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB