"Szkoła pamięta"

Utworzono: niedziela, 03, listopad 2019

fot1

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Impulsem tej akcji stała się 80 rocznica wybuchu II wojny światowej.

Społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu przyłączyła się do tej akcji, wiedząc jak ważna jest pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie tej gminy i o ludziach, którzy w nich uczestniczyli. Już od wielu lat uczniowie poznają historię regionu, więc udział w akcji pozwolił im na utrwalenie tej wiedzy i oddanie szacunku jej lokalnym bohaterom.

W ramach akcji uczniowie i nauczyciele z każdego etapu edukacyjnego podjęli wiele działań, wśród których było odwiedzenie na miejscowym cmentarzu grobów zmarłych nauczycieli, mogił żołnierskich oraz osób zasłużonych i cenionych przez lokalną społeczność. Uczniowie uporządkowali groby i zapalili znicze, wyrażając w ten sposób swoją pamięć o nich. Na korytarzu szkolnym uczniowie klasy I LO w z wychowawczynią panią Iwoną Karczmarz przygotowali gazetkę upamiętniającą zmarłych nauczycieli szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Uczniowie kl. IV wraz z wychowawczynią panią Zofią Bednarczuk zapalili znicze w Grabowiec Górze przy pomniku pomordowanych żołnierzy Wojska Polskiego przez Armię Czerwoną 25 września 1939 r. Uczniowie kl. IIIa, z wychowawczynią panią Barbarą Kondrat uporządkowali grób śp. Jadwigi Jęczmieniowskiej – nauczycielki szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Klasa III LO z wychowawczynią panią Anną Danilczuk porządkowała groby żołnierskie oraz odwiedzili grób śp. Heleny Ficińskiej - nauczycielki i śp. Józefa Cwenk – żołnierza wojny polsko – bolszewickiej.

W drugiej połowie listopada już tradycyjne będą zorganizowane w naszej szkole zaduszki poetyckie pod hasłem „Wrzesień 1939 – Pamiętamy.”