Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

Uroczystości patriotyczno-religijne w Grabowcu Górze

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 28, wrzesień 2015

       DSC08829

 

       25 września 1939 r. w Grabowcu i Grabowcu Górze rozegrały się tragiczne wydarzenia - żołnierze Armii Czerwonej wymordowali wówczas 37 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego.

 Byli to stacjonujący w tym czasie w Grabowcu ułani 27 pułku pod wodzą rotmistrza Cierpickiego oraz improwizowany szwadron utworzony w Kowlu przez ppor. rezerwy Antoniego Chorążego. Sowieci złamali wszelkie wojenne konwencje, mordując rannych żołnierzy i lekarzy ze szpitala polowego, który znajdował się w budynku szkoły. Męczeńską śmiercią polegli dwaj lekarze: kpt. Henryk Wiślicki i ppor. rez. Marian Finto. „Pod osłoną tej zbrodni - jak wspominał prof. Wiktor Zin - Armia Czerwona dokonała drugiej, jeszcze okropniejszej, mordując około trzydziestu młodych ochotników, maszerujących od strony Miączyna ku Grabowcowi. Do Grabowca nigdy nie doszli. Nocowali w dwóch zagrodach stojących przed Górą Grabowiec. Tam znaleźli ich bolszewicy".

         W rocznicę tych wydarzeń a zarazem w 76 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę 27 września br. odbyły się pod pomnikiem w Grabowcu Górze uroczystości patriotyczno-religijne. Jak każdego roku wzięła w nich udział reprezentacja naszej szkoły. Uczniowie liceum ogólnokształcącego przygotowali okolicznościową część artystyczną pod kierunkiem pani Krystyny Zienkiewicz – nauczycielki języka polskiego, o muzyczną oprawę uroczystości zatroszczył się wraz z zespołem wokalno-instrumentalnym pan Edward Kanikuła – nauczyciel muzyki. Nie zabrakło uroczystej Mszy św. w intencji poległych i pomordowanych, okolicznościowych przemówień, Apelu Poległych, złożenia przez delegacje kwiatów pod pomnikiem. Uroczystościom towarzyszyła obecność kompanii reprezentacyjnej 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala", której żołnierze oddali salwy honorowe czcząc pamięć poległych i pomordowanych.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości w szkolnej galerii zdjęć.

 


 

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB