Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

XXIV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 30, maj 2016

         

20160520 150822

 

          W dniach 20-22 maja 2016 r. odbył się  XXIV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Tym razem spotkaliśmy się w Oblęgorku, o którym Sienkiewicz  pisał do przyjaciół „Oblęgorek urzekł mnie zupełnie". Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III gimnazjum: Magdalena Bernard oraz Oliwia Szczuka, które pod opieką pani Beaty Jaworskiej poznawały miejsca tak bliskie pisarzowi. Dla młodzieży była to świetna okazja, by poznać miejsca, w których Sienkiewicz żył i tworzył. W tegorocznym zlocie wzięło udział ponad 200 uczniów z 53 szkół z całej Polski.

 

       Zlot rozpoczął się barwnym pochodem uczestników po kieleckim deptaku, czyli główną ulicą Kielc, która nosi nazwę Henryka Sienkiewicza, a zakończył się przed pomnikiem Noblisty. W tym barwnym korowodzie można było rozpoznać większość bohaterów dzieł Sienkiewicza. Kolejnym punktem programu była uroczysta gala, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. Nie zabrakło na niej ciekawych gości. O swoich spotkaniach z twórczością Sienkiewicza opowiedzieli Daniel Olbrychski i Jan Nowicki. Obaj aktorzy grali w ekranizacjach dzieł pisarza. Jan Nowicki zagrał Ketlinga, natomiast Daniel Olbrychski to niezapomniane role: Azji w „Panu Wołodyjowskim", Tuhaj Beja w filmie „Ogniem i mieczem" oraz Andrzeja Kmicica w „Potopie".

             Dzień drugi wypełnił nam piknik edukacyjny w Oblęgorku, poprzedzony mszą św. w Chełmcach i wizytą na tutejszym cmentarzu, gdzie pochowani są potomkowie Sienkiewicza, m.in. Henryk Józef Sienkiewicz - syn pisarza i Zuzanna z Cieleckich Sienkiewiczowa – jego synowa. Podczas tego pikniku mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z potomkami Henryka Sienkiewicza. Gośćmi honorowymi byli: wnuk Juliusz Sienkiewicz wraz z żoną, wnuczka Jadwiga Sienkiewicz, prawnuczka Anna Dziewanowska z mężem oraz najmłodsze pokolenie Sienkiewiczów: Józef, Juliusz i Joanna. Ponadto zwiedziliśmy dworek w Oblęgorku, który pisarz otrzymał z okazji 25 – lecia pracy literackiej od narodu polskiego w podziękowaniu za jego pracę, a dziś znajduje się w nim muzeum. Mieliśmy także okazję obejrzeć sztukę naszego noblisty zatytułowaną „Autorki", która została przedstawiona na balkonie pałacyku.

           Ostatni dzień upłynął na zwiedzaniu Zamku Królewskiego w Chęcinach, w okolicach którego zrealizowano sceny batalistyczne do filmu 'Pan Wołodyjowski". Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat historii regionu. Wspięliśmy się na wieżę zamku, skąd podziwialiśmy piękne widoki Gór Świętokrzyskich.

           Zlot opuściliśmy z przekonaniem, że ziemia świętokrzyska jest piękna i gościnna. Udział w nim pozwolił nam zgłębić naszą wiedzę na temat życia i twórczości patrona naszej szkoły, dał możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc oraz nawiązania znajomości z rówieśnikami z całej Polski.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze Zlotu w szkolnej galerii zdjęć.

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB