10 grudnia 2013 roku 13 szk󳂠z cał‚ej Polski został‚o wyróżnionych Krajowymi Certyfikatami Szkoł‚a Promująca Zdrowie podczas uroczystoś›ci, która odbył‚a się™ w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Przedstawicielom wyróżnionych szkół dyplomy wręczył Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w MEN.

Szkolenie - Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie - warunki przyjęcia

Wniosek o nadanie szkole Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie

Uroczystość nadania szkole Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie - Warszawa 10 grudnia 2013r.

Podstawowe informacje

Od 2005 r. należymy do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie – jest to certyfikat przyznany nam przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lublinie.

Po kilku latach przynależności do tej grupy szkół mamy możliwość ubiegania się o certyfikat krajowy.

Co to jest szkoła promująca zdrowie?
  1. Jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje – nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp.
  2. Jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
  3. Jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
  4. Tworzy warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.
  5. Umożliwia aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach.

Zgodnie z założeniami Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, której Polska jest członkiem, nadrzędnym celem szkoły promującej zdrowie jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej, tzn. pracowników i uczniów.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.
  2. Tworzy strukturę i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają skuteczne i ciągłe działania w zakresie promocji zdrowia.
  3. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów, pracowników i dąży do zwiększenia jej skuteczności.
  4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.
    • zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
    • osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości,
    • uczestnictwu, partnerstwu oraz współdziałaniu członków szkolnej społeczności, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.
  5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.

Zespół powołany do realizacji zadania Szkoła Promująca Zdrowie –

• Wojciech Widyma
  • Marek Steć

zadania szkolnych koordynatorów

zadania szkolnego zespołu ds. promocji zdrowia

Działania w roku szkolnym 2012/2013

Gazetki promujace zdrowie

Plan działania na rok szkolny 2011/2012

gazetka p

gaz nalogi

Realizacja planu

Dnia 21 listopada 2012r. odbyło się podsumowanie programu Szkoła Promująca Zdrowie. Uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz zaproszeni goście obejrzeli prezentację, w której przedstawiono przykłady działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej, a także wyniki autoewaluacji .