Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

,,Będziemy pamiętać – losy więźniarek z Zamojszczyzny w obozie w Ravensbrück”

Projekt ,,Mój pamiętnik z obozu śmierci – Dachau” współfinansowany przez organizację międzynarodową - Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży

            W dniach 31 maja – 07 czerwca 2015 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu wzięła udział w wyjeździe do miejsca pamięci, byłego obozu koncentracyjnego w Dachau. W ramach merytorycznego przygotowania do wyjazdu młodzież uczestniczyła w lekcji historii, przygotowanej i przeprowadzonej w szkole przez pracownika IPN O/Lublin p. dr. Mariusza Sawę. Tematem spotkania był totalitaryzm oraz warunki życia obozowego.

        Podczas czterodniowych warsztatów w Dachau młodzież zmagała się również z trudną tematyką II wojny światowej. W pierwszym dniu projektu uczniowie zwiedzili były obóz koncentracyjny, następnie przez kolejne dni pracowali w dwóch grupach analizując min: etapy powstawania obozu, biografie więźniów, warunki życia obozowego. Jednym z elementów warsztatów było obejrzenie filmu dokumentującego losy jednej z więźniarek, by następnie opisać przeżycia bohaterki oraz wystosować do niej list. Zadanie to bardzo poruszyło naszą młodzież a efekty ich pracy zostały wysoko ocenione przez prowadzących warsztaty. W kolejnym dniu młodzież zwiedziła miejsce dawnej strzelnicy w Hebertshausen i cmentarz Leitenberg. Warsztaty w Dachau prowadzili: p. Anna Wilhelm – Stempin oraz p.Jan Kwiatkowski. Podczas pobytu uczniowie mieszkali w schronisku młodzieżowym w Dachau.

          W ostatnim dniu projektu młodzież zwiedziła przepiękne miasto Monachium. Najpierw udaliśmy się do zamku Schleissheim a następnie do zamku Nymphenburg dawnej letniej rezydencjiWittelsbachówwMonachium, która wraz z parkiem Nymphenburg stanowi jednolite założenie pałacowo-parkowe, zajmujące pod względem architektonicznym jedno z pierwszych miejsc w Europie. W Monachium podziwialiśmy przepiękny Plac Mariacki czyli centralny plac miejski w Monachium w Bawarii. Wokół niego skupiają się najważniejsze i najstarsze zabytki miasta w tym Katedra Najświętszej Marii Panny. Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów było zwiedzanie salonu BMW oraz stadionu piłkarskiego  Allianz Arena - obecnie jednego z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Ostatni wieczór przed wyjazdem spędziliśmy w przepięknym uzdrowiskowym miasteczku Bad Tölz, leżącym około 20 km od granicy z Austrią.

           W wyjeździe wzięło udział 19 uczniów gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego : Barańska Karolina Magdalena, Bednaruk vel Bednarczuk Stanisław, Bernard Magdalena Marta, Jałowicki Jakub, Karpiuk Julia, Karpiuk Karolina, Kodeniec Paweł, Kołdej Wiktoria, Kudyba Karol Tomasz, Malinowska Anna, Megas Roksana, Pieczykolan Klaudia, Pomazanka Michał, Radelczuk Jakub, Szafran Joanna, Szczuka Oliwia, Tuniak Magda Natalia, Zapalski Tomasz. Opiekunami podczas wyjazdu były nauczycielki: Danilczuk Anna, Mandziuk Anna i Jaworska Beata. 


      W dniach 16 – 22 czerwca grupa 15 uczniów z gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu uczestniczyła w wyjeździe do Niemiec. Uczniowie wzięli udział w projekcie p.t.: ,,Będziemy pamiętać – losy więźniarek z Zamojszczyzny w obozie w Ravensbrück”. Podczas czterodniowych warsztatów w byłym obozie dla kobiet w Ravensbrück młodzież zmagała się z trudną tematyką II wojny światowej. Efektem ich pracy była prezentacja plakatów na temat życia obozowego więźniarek i więźniów obozu Ravensbrück. W ostatnim dniu projektu młodzież zwiedziła stolicę  Niemiec – Berlin.   

       W projekcie wzięło udział 15 uczniów zespołu szkół w Grabowcu: Anna Diduch, Oliwia Mroczek, Stanisław Bednaruk vel Bednarczuk, Tomasz Soroka, Jakub Radelczuk, Monika Ciszewska, Magda Zwolińska, Gabriela Sawicka, Aleksandra Jabłońska, Joanna Margol, Karolina Barańska, Łukasz Sitarczuk, Karol Kudyba, Dawid Morokiszka, Karolina Karpiuk.

     Wyjazd młodzieży, oprócz wpłat uczniów, możliwy był dzięki  wsparciu finansowemu m.in.: Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, p. Bronisławy Zielińskiej - dyrektor Powiatowego Banku Spółdzielczego O/Grabowiec, Rady Rodziców przy Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza oraz innych ofiarodawców. Wszystkim, dzięki którym ten wyjazd był możliwy, z całego serca dziękujemy.                                                                                    

   Uczniowie oraz organizatorki wyjazdu: Anna Danilczuk, Anna Mandziuk, Joanna Szatraj.


Wyjazd do Niemiec. Berlin


Wyjazd do Niemiec. Ravensbrück


 

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB