Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

„Droga pamięci – drogą do zrozumienia"

 
        Projekt „Zachować pamięć" realizowany był we współpracy ze szkołą w Ludwigsfelde w Niemczech. W dniach 21.05.2019 – 27.05.2019 uczniowie naszego gimnazjum i liceum wyjechali do Łodzi i Warszawy, aby wspólnie z młodzieżą z Niemiec zmierzyć się z trudną przeszłością i pogłębić świadomość historyczną obu krajów w oparciu o miejsca pamięci terroru hitlerowskiego. Spotkanie miało na celu tworzenie poprawnych relacji polsko – niemieckich, niwelowanie stereotypów i uprzedzeń oraz pokonywanie barier. Podczas warsztatów tematycznych uczniowie obu szkół dyskutowali nad możliwością reagowania na ksenofobię, wykluczenie oraz nad sposobami rozwijania odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej. Opiekunami tego projektu po stronie polskiej były nauczycielki języka niemieckiego: pani Anna Mandziuk oraz pani Anna  Danilczuk. Realizacja wspólnych projektów jest możliwa dzięki dofinansowaniu organizacji Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.
 
 
      Jak zwykle polscy gospodarze przygotowali ciekawy i intensywny program. W ramach programu nie tylko poznawaliśmy się nawzajem, ale również odkrywaliśmy wspólną, bolesną historię i uczyliśmy się eliminować nasze uprzedzenia.
     Wymianę rozpoczął wyjazd do Łodzi. Zwiedziliśmy najciekawsze zakątki Łodzi: Cmentarz Żydowski, na którym pochowano m.in. ofiary Getta Łódzkiego, Stację Radegast – dawną stację końcową dla deportowanych Żydów z Europy Zachodniej do łódzkiego getta oraz miejsce wywozu Żydów do obozów zagłady. Dziś jest tu memoriał, miejsce pamięci poświęcone ofiarom Litzmannstadt Getto (Getta Łódzkiego). Zwiedziliśmy także teren dawnego Getta Łódzkiego oraz starówkę Łodzi. Dotarliśmy też do „Manufaktury": słynnego centrum rozrywkowo-handlowego zlokalizowanego w wielkich budynkach starych manufaktur łódzkich. Ciekawym punktem programu była także wizyta w centrum EC1 – w którym poznaliśmy różne ciekawostki naukowo- techniczne i mieliśmy okazje polecieć, w symulatorze lotu, w kosmos. 
      Oczywiście zajmowaliśmy się również bolesną, polsko-niemiecką historią. Najpierw mieliśmy zajęcia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana nt. Holocaustu w Łodzi. Po obejrzeniu filmu o życiu w Litzmannstadt Ghetto udaliśmy się na spacer w Parku Ocalałych z wielkim pomnikiem ku czci Sprawiedliwych Wśród Narodów. Następnie przeszliśmy do Parku Szarych Szeregów, na którego terenie w czasie II Wojny Światowej znajdował się obóz koncentracyjny dla dzieci. Straszny los dzieci w tym obozie upamiętniono poruszającym monumentem: Pomnikiem Martyrologii Dzieci zwanym Pomnikiem Pękniętego Serca. Spacer po łódzkiej starówce i słynnej Pietryna (ul. Piotrkowskiej) zachwyciły wszystkich bez wyjątku. Później udaliśmy się w podróż do Warszawy.
 
IMG 20190525 161059
 
 
     Stolica Polski bardzo spodobała się naszym gościom. Wspólnie zwiedziliśmy najważniejsze miejsca przypominające o terrorze hitlerowskim. Odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i Pawiak. Zobaczyliśmy starówkę i najważniejsze zabytki Warszawy. Na ulicach Warszawy spotkaliśmy uczestniczkę walk Powstania Warszawskiego, która opowiedziała nam historię swojego życia i wykonała z nami pamiątkowe zdjęcie. W ramach warsztatów historycznych odwiedziliśmy Muzeum „Polin" w którym nie tylko zwiedzaliśmy przepiękny obiekt muzeum, ale również braliśmy udział we wspaniałych warsztatach pod tytułem „Jak pięknie się różnić". 
      Kolejny dzień dostarczył nam kolejnych wrażeń, warsztaty w Centrum Wielokulturowym, pomogły nam lepiej się poznać i nauczyły nas współpracy. Warsztaty uczyły nas tolerancji i przeciwdziałały ksenofobii i wykluczeniu. Praca w grupach pokazała, że tak naprawdę, pomimo wielu różnic, jesteśmy bardzo podobni i mamy wspólne cele. Efektem naszej pracy były wspólne prace projektowe, które zaprezentowaliśmy wszystkim i które obecnie zdobią ściany Centrum Wielokulturowego. 
    Wymiana to nie tylko wspólne warsztaty i zwiedzanie obiektów historycznych, to także próba nawiązania więzi i budowania wspólnych relacji. Okazją do tego był na pewno wspólny mecz w specjalnych kulach „Mecz Bubble Football" - dostarczył on niesamowitych wrażeń i emocji. Wszyscy bawili się znakomicie. Wspólnie świętowaliśmy także urodziny nauczycielki z Niemiec – pani Aniko Haimke. Był urodzinowy tort i wspólnie odśpiewane „Sto lat!" w trzech językach. 
     Po 7 dniach zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do domów. Wymiana miała na celu przekazania wielu treści jej uczestnikom. Na pewno pokazała nam jak wiele nas różni, ale także jak wiele mamy wspólnego. Mamy nadzieje, że nauczyła nas tolerancji do innych ludzi oraz pamięci o naszych przodkach. Przybliżyła nam także mechanizmy zbrodni i okrucieństwa. Być może dzięki temu zrozumiemy lepiej jak ważny jest człowiek i jego życie i jak wiele zależy od nas samych. 
      W tym roku, podobnie jak i w poprzednim jury PNWM zakwalifikowało nasz projekt do dofinansowania w ramach programu „Zachować pamięć". Program ten premiuje szczególnie wysoko projekty zajmujące się trudną polsko-niemiecką historią, Holokaustem, walką z ksenofobią i rasizmem. Dzięki temu otrzymaliśmy maksymalne możliwe do uzyskania stawki wsparcia na każdego uczestnika projektu i tylko dlatego mogliśmy zagwarantować uczestnikom projektu tak ciekawy i obfitujący w wiele wydarzeń program! 
 


 

 


 

 

 

 

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB