Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt ,,Mój pamiętnik z obozu śmierci – Dachau" współfinansowany przez organizację międzynarodową Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

IMG 3339

W dniach 31 maja – 7 czerwca 2015 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu wzięła udział w wyjeździe do miejsca pamięci - byłego obozu koncentracyjnego w Dachau. W ramach merytorycznego przygotowania do wyjazdu młodzież uczestniczyła w lekcji historii, przygotowanej i przeprowadzonej w szkole przez pracownika IPN O/Lublin pana doktora Mariusza Sawę. Tematem spotkania był totalitaryzm oraz warunki życia obozowego.            

                                                                                                       
         Podczas czterodniowych warsztatów w Dachau młodzież zmagała się z trudną tematyką II wojny światowej. W pierwszym dniu projektu uczniowie zwiedzili były obóz koncentracyjny, następnie przez kolejne dni pracowali w dwóch grupach analizując mi.n.: etapy powstawania obozu, biografie więźniów, warunki życia obozowego. Jednym z elementów warsztatów było obejrzenie filmu dokumentującego losy jednej z więźniarek, by następnie opisać przeżycia bohaterki oraz wystosować do niej list. Zadanie to bardzo poruszyło naszą młodzież a efekty ich pracy zostały wysoko ocenione przez  prowadzących warsztaty. W kolejnym dniu młodzież zwiedziła  miejsce dawnej strzelnicy w Hebertshausen i cmentarz Leitenberg.  Warsztaty w Dachau prowadzili: pani Anna Wilhelm – Stempin oraz pan Jan Kwiatkowski. Podczas pobytu uczniowie mieszkali w schronisku młodzieżowym w Dachau.                                              
         W ostatnim dniu projektu młodzież zwiedziła przepiękne miasto Monachium.  Najpierw udaliśmy się do zamku Schleissheim a następnie do zamku Nymphenburg -dawnej letniej rezydencji 
Wittelsbachów w Monachium, która wraz z parkiem Nymphenburg stanowi jednolite założenie pałacowo-parkowe, zajmujące pod względem architektonicznym jedno z pierwszych miejsc w Europie. W Monachium podziwialiśmy przepiękny  Plac Mariacki czyli centralny plac miejski w Monachium w Bawarii. Wokół niego skupiają się najważniejsze i najstarsze zabytki miasta w tym Katedra Najświętszej Marii Panny. Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów było zwiedzanie salonu BMW oraz stadionu piłkarskiego  Allianz Arena - obecnie  jednego z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Ostatni wieczór przed wyjazdem spędziliśmy w przepięknym uzdrowiskowym miasteczku Bad Tölz, leżącym około 20 km od granicy z Austrią.                               
           W  wyjeździe wzięło udział 19 uczniów gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego: Karolina Barańska, Stanisław Bednaruk vel Bednarczuk, Magdalena Bernard, Jakub Jałowicki, Julia Karpiuk, Karolina Karpiuk, Paweł Kodeniec, Wiktoria Kołdej, Karol Kudyba, Anna Malinowska, Roksana Megas, Klaudia Pieczykolan, Michał Pomazanka, Jakub Radelczuk, Joanna Szafran, Oliwia Szczuka, Magda Tuniak, Tomasz Zapalski. Opiekunami podczas wyjazdu były nauczycielki: Anna Danilczuk, Anna Mandziuk i Beata Jaworska.  

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wyjazdu do Niemiec w szkolnej galerii zdjęć.

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB