Spotkania w bibliotece 2014/15

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

Międzynarodowy Dzień Ksiązki dla dzieci

Spotkanie z książką

19 marca br. w bibliotece szkoły podstawowej uczniowie klasy 2a uczestniczyli w zajęciach „Spotkanie z książką”. „Książka uczy, książka bawi, książka każdego zaciekawi” – to motto przewodnie spotkania. Dzieci miały okazję poznać utwory Kornela Makuszyńskiego – znanego i lubianego przez dzieci pisarza, autora wielu książek.

Fragmenty książki „120 przygód Koziołka Matołka” czytała p. Maria Kozar – nauczycielka języka polskiego w gimnazjum.

Poznajemy legendy polskie

4 marca br. w szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze „Poznajemy polskie legendy”.

Celem zajęć było poznanie legend polskich, zaprezentowanie książek o tej tematyce dostępnych w bibliotece szkoły podstawowej. W zajęciach uczestniczyły dzieci z grupy świetlicowej „Słoneczka” z wychowawcą świetlicy, p. Ewą Kanikuła.

Dzieci miały możliwość przekonać się, jak ciekawe i piękne są polskie dzieje, podziwiane przez nas postacie, niezwykłe wydarzenia, które można odnaleźć na kartach książek. Podania o Lechu, o Popielu, Pan Twardowski i inne barwne opowieści przybliżające polską tradycję i historię powinny być dzieciom znane od lat najmłodszych.

Nauczyciel bibliotekarz: Bożena Momot

Program edukacyjny „National Geographic Odkrywca”

Biblioteka szkoły podstawowej uczestniczy w programie edukacyjnym „National Geographic Odkrywca”. Koordynatorem programu w szkole jest p. J. Kanarszczuk.

Jest to program edukacyjny skierowany do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. Biblioteka udostępnia i wykorzystuje na zajęciach egzemplarze miesięcznika „Odkrywcy”.

Każde dziecko to mały odkrywca, warto więc sięgnąć po kolejne numery! Można tu znaleźć ciekawe artykuły i informacje z różnych dziedzin wiedzy: przyrodnicze, humanistyczne w języku polskim oraz streszczenia w języku angielskim (o różnych stopniach zaawansowania).

Z „National Geographic Odkrywcą” odkryjecie pasję odkrywania i rozwijania zainteresowań!

3 marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy w bibliotece

Dzień ten został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club czyli międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 r. w Londynie w celu promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. Nazwa jest skrótem utworzonym od pierwszych liter słów: poets, playwriters, essayists, novelists – poeci, dramatopisarze, eseiści, powieściopisarze.

„Pisarz – to ten, kto pisze, zwłaszcza prozę, utwory literackie” – Słownik języka polskiego T. 2

W bibliotece szkoły podstawowej z tej okazji przygotowano wystawę książek dla dzieci, gazetkę „Eryka Lipińskiego karykatury pisarzy i poetów polskich” i spotkanie z książką dla dzieci z przedszkola – oddział 0b.

Nauczyciel bibliotekarz: Bożena Momot

Uczniowie klasy I czytelnikami biblioteki szkolnej

Czytam, bo lubię” – pod takim hasłem odbyło się 27 lutego br. w szkolnej bibliotece przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników biblioteki.

Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki, poznały zasady wypożyczania książek. Wiedzą, jak obchodzić się z książkami, poznały zasady poszanowania książek.

Na zakończenie uczniowie wypożyczyli pierwsze książki i otrzymali specjalnie dla nich wykonane zakładki – prośby książki.

Elementarz w bibliotece szkolnej

Do biblioteki szkolnej dotarła czwarta część podręcznika „Nasz Elementarz” dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.

Dzieci na zajęciach w bibliotece miały okazję poznać swój Elementarz, z którego będą wkrótce korzystać.

Dzień Bezpiecznego Internetu w bibliotece szkolnej

Biblioteka szkolna szkoły podstawowej włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2015. Wydarzenie organizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet” ma na celu zwrócenie uwagi na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu i tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego Internetu.

Celem działań biblioteki było: poznanie i utrwalenie zasad bezpiecznego Internetu, poszerzenie wiedzy o zagrożeniach wynikających z korzystania z sieci, zapoznanie z publikacjami, książkami i materiałami edukacyjnymi poświęconymi tej tematyce, dostępnymi w bibliotece.

Podczas zajęć zwrócono szczególną uwagę na potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, a także jako formę twórczej rozrywki.

Dzień Kota w bibliotece szkolnej