fot

W poniedziałek 8 grudnia naszą świetlicę odwiedził emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego „Piast”, pan Marian Cholewa. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o ciężkiej pracy w kopalni oraz niesamowite legendy związane z pracą pod ziemią. Na prośbę dzieci zaprezentował elementy munduru górniczego, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Przy okazji dzieci dowiedziały się, że kolory pióropuszy oznaczają stopnie górnicze. Zaproszony gość wyjaśnił, dlaczego święto górników nazywane jest „Barbórką” oraz przypomniał wszystkim o niebezpieczeństwach grożących górnikom podczas ich pracy.

Pan Marian chętnie odpowiadał na pytania dzieci, których było mnóstwo, a dotyczyły wszystkiego, co łączy się z pracą górnika. Najwięcej pytań dotyczyło jednak zwierząt żyjących w kopalni, m.in. myszy, szczurów i koni (dawniej). Podczas spotkania, które przebiegało w miłej i wesołej atmosferze, nie zabrakło również wspólnego śpiewania piosenek górniczych. Na zakończenie wszyscy mieli okazję przymierzyć mundur naszego gościa.