Kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja w Grabowcu


główny ołtarz

     Pierwszy kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, powstał z fundacji księcia Ziemowita IV w 1394 roku (murowany z kamienia), w 1500 roku - spalony przez Tatarów, odbudowany i ponownie spalony na początku XVII wieku, odbudowany w latach 1625 - 1630, zniszczony w czasie najazdu szwedzkiego, odbudowany i konsekrowany w 1678 r. przez bpa Krzysztofa Święcickiego. 14 października 1814 r., w czasie pożaru miasta, płonęła również świątynia. Obecnie istniejący kościół, również pod wezwaniem św. Mikołaja pochodzi z 1855 roku. Budowniczym był Fryderyk Libenau z Krasnegostawu, a po jego śmierci Ignacy Kaliniak. Fundusze na budowę złożyli dziedzice okolicznych majątków i włościanie. W 1905 r. kościół został rozbudowany (dobudowano dwie kaplice boczne), remontowany w: 1948 r.- tynki, 1953 r. - polichromia (Adolf Zdzierski, Jerzy Leski, Witold Skulicz), 1963 r. - remont dachu.

     Kościół murowany z cegły, tynkowany, jednonawowy, późnoklasycystyczny, przy prezbiterium zakrystia, na frontonie zwieńczenie na sygnaturkę, wyposażony w pięć drewnianych ołtarzy. W ołtarzu głównym, neoklasycznym (w latach 1935 - 1937) są dwa obrazy: MB Szkaplerznej (XVII wiek) i św. Mikołaja (XVIII wiek). Ołtarz boczny w lewej kaplicy mieści obraz św. Józefa (po 1905 r.), a w prawej jest ołtarz z obrazem nawrócenia św. Pawła. Ołtarz po lewej stronie nawy ma obraz św. Walentego (Władysław Czachórski, 1875 r.), po prawej - ołtarz z obrazem św. Franciszka (ok. 1930 r.). Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany w 1996 roku przez L. Waberskiego z Janowa Lubelskiego. Nowy wystrój prezbiterium wykonany w 1996 roku wg przepisów liturgicznych - ołtarz, ambonka, miejsce przewodniczenia, stalle, projekt Andrzej Widelski z Lublina, wykonanie - stolarz z Lublina.

Na chórze muzycznym są 8-głosowe organy z końca w. XIX, remontowane w latach 1962, 1969 i 1974.

     Obok kościoła znajduje się murowana z cegły dzwonnica, wystawiona około połowy XIX. w., dwa dzwony spiżowe ufundowane w 1957 r. i 1959 r. Na placu przykościelnym są dwa pomniki: jeden z piaskowca, upamiętniający 1000-lecie chrztu Polski, a drugi, również z piaskowca, wystawiony przez rodzinę Zawalskich. W nowym murze droga różańcowa, 15 stacji i kaplica z figurą NMP z Nazaretu (2000 rok). Obok parkingu przy murze kościelnym kapliczka ze św. Krzysztofem patronem kierowców (1999 rok).





MB Szkaplerzna w ołtarzu głównym

św. Mikołaj

Uwolnienie św.Piotra

św. Józef

Nawrócenie św. Pawła

św. Józef

ołtarz główny

ołtarz boczny

ołtarz boczny

tablica pamiątkowa
- pomordowanym w Oświęcimiu

okolicznosciowa dekoracja

tablica pamiątkowa

Cud św. Walentego
obraz Czachórskiego

tablica pamiątkowa - Czachórscy

widok z chóru