zdjęcie tytułowe

W dniu 28 maja br. uczniowie z klas VI - VIII, pod opieką pani Beaty Jaworskiej, pani Agnieszki Jałowickiej, pani Marzeny Salińskiej oraz pana Krzysztofa Karczmarza, zwiedzili Kraków - jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast, dawną siedzibę królów polskich, a zarazem stolicę Polski, matecznik artystów. Przepiękny wschód słońca nad Grabowcem, podczas naszego wyjazdu, był już zapowiedzią wspaniałego dnia. Przez cały dzień wycieczki towarzyszyła nam słoneczna i piękna pogoda.

Wizytę w Krakowie rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Kościuszkowskiego, które znajduje się na Kopcu Kościuszki. Tam obejrzeliśmy m.in. interaktywną wystawę pt. „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny”. To była wyjątkowa lekcja historii. Po wizycie w muzeum wspięliśmy się na sam szczyt Kopca Kościuszki. Wspinaczka dostarczyła nam wielu emocji, szczególnie tym z lękiem wysokości, ale warto było pokonać własne słabości, by z położonego na szczycie tarasu widokowego podziwiać piękną panoramę Krakowa i Wyżyny Krakowskiej. Kolejnym punktem programu była wizyta na Wzgórzu Wawelskim. Zwiedziliśmy tam Katedrę na Wawelu, która swoim bogactwem architektonicznym i dostojnością zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Mieliśmy także okazję dotknąć Dzwon Króla Zygmunta, co ponoć przynosi szczęście. Zwiedziliśmy również podziemia świątyni, gdzie obejrzeliśmy groby Królów Polskich i najbardziej zasłużonych dla ojczyzny Polaków. W drodze na Rynek Główny zajrzeliśmy na Franciszkańską 3, gdzie znajduje się słynne okno papieskie oraz do Collegium Maius – najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedziliśmy także Kościół Mariacki, gdzie obejrzeliśmy słynny ołtarz Wita Stwosza i wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. Przy okazji wizyty na Rynku Głównym wybraliśmy się na zakupy do Sukiennic, gdzie każdy z nas zakupił drobne pamiątki oraz obwarzanki krakowskie, które stanowią smaczny symbol Krakowa.

Wszyscy zaopatrzeni w dobry humor ruszyliśmy w drogę powrotną, a pan kierowca dowiózł nas bezpiecznie do Grabowca, za co podziękowaliśmy mu gromkimi brawami. Podczas wizyty
w Krakowie towarzyszył nam przesympatyczny pan Daniel (pilot z biura podróży „Quand”) oraz pani Karina, która jest krakowską przewodniczką. To była udana wycieczka!