fot

W bieżącym roku szkolnym, uczniowie klasy 4 realizowali profilaktyczny program antytytoniowy „Bieg po zdrowie”. Głównym celem akcji jest zachęcanie dzieci do zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. W ramach realizacji programu przeprowadzone zostały zajęcia na temat: 1. Palenie jest niezdrowe. 2. Jak się nie dać złowić nałogowi? 3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów? 4. Palenie szkodzi. 5. Jak to zrobić, żeby nie palić? 6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

W czasie omawiania wyżej wymienionych zagadnień odbywały się pogadanki na temat szkodliwości palenia. Uczniowie obliczali koszty papierosów wypalonych w ciągu roku przez przeciętnego palacza, oglądali filmy profilaktyczne, uczyli się zachowań asertywnych przedstawiając krótkie scenki, przygotowywali reklamy o szkodliwym wpływie papierosów na zdrowie człowieka, proponowali różne formy spędzania wolnego czasu. Podczas zajęć wykonane zostały również ulotki, plakaty, hasła, które wykorzystane zostały do przygotowania gazetek na szkolnym korytarzu – w listopadzie Światowy Dzień Rzucania Palenia, w maju Światowy Dzień bez Tytoniu.