P1740731

W dniu 23 maja br. odbyły się w naszej gminie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę powstania tzw. Wolnej Rzeczypospolitej Grabowieckiej oraz pacyfikacji Grabowca i okolic. Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody tych wydarzeń, jakże ważnych w lokalnej historii naszej Małej Ojczyzny. Młodzież z II klasy LO o profilu mundurowym pełniła wartę honorową podczas składania wieńców i zapalania zniczy przy grobie śp. kpt. Kazimierza Wróblewskiego ps. „Maryśka” oraz śp. płk. Pawła Runkiewicza p. ,,Czarny”. Następnie delegacja uczniów z liceum uczestniczyła w Izbie Pamięci w wykładzie historyka, p. Jerzego Masłowskiego pt.: „WOLNA RZECZPOSPOLITA GRABOWIECKA 1944 – 194?” oraz p. Waldemara Greniuka, pt.: „Geneza i dziedzictwo Rzeczpospolitej Grabowieckiej”.

Aby przybliżyć młodym ludziom czym była właściwie Wolna Rzeczpospolita Grabowiecka, czym była pacyfikacja Grabowca i okolic, zorganizowano w szkole konkurs plastyczny na logo Wolnej Rzeczypospolitej Grabowieckiej.

Szkolna komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

Kategoria - szkoły podstawowe

I miejsce – Szymon Musur – klasa 7b