Uczniowie liceum na wycieczce

BRATYSŁAWA - WIEDEŃ - MORAWSKI KRAS

03-05.06.2024

IMG 20240603 160721

W dniach 3-5 czerwca br. uczniowie liceum wzięli udział w wycieczce szkolnej odwiedzając Bratysławę, przepiękny Wiedeń i jaskinię Balcarka w Morawskim Krasie.
      Pierwszego dnia w Bratysławie  podczas  spaceru  po mieście zobaczyli: bratysławski zamek, Katedrę św. Marcina,  dawny kościół koronacyjny królów węgierskich. Hlavne namesti, czyli rynek na którym wznosi się szesnastowieczna  fontanna Rolanda, stary ratusz  z barokową wieżą. Pilot wycieczki w bardzo ciekawy sposób opowiadał o stolicy Słowacji. Po spacerze udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do Hotelu Color  w Bratysławie.
      Drugiego dnia po śniadaniu, pojechaliśmy do stolicy Austrii – Wiednia.  Pierwszym punktem naszego programu było Wzgórze Kahlenberg. Kahlenberg Vienna jest wzgórzem położonym na wysokości 848 metrów n.p.m. na terenie Lasu Wiedeńskiego oraz 19 dzielnicy Wiednia. Miejsce to odegrało ważną rolę   w XVII w. za sprawą Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 r. Obecnie jest to Sanktuarium Jana III Sobieskiego, który wybawił Wiedeń oraz całą Europę przed groźbą najazdu tureckiego. Młodzież mogła podziwiać panoramę Wiednia, zobaczyć pamiątki związane z Polską.
      Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie wiedeńskiego starego miasta. Pani przewodnik Miriam oprowadziła nas po starówce, gdzie zobaczyliśmy: gotycką katedrę św. Szczepana, Ulicę Graben, przy której znajdują się najbardziej eleganckie i najdroższe sklepy Wiednia oraz słynną Kolumnę Świętej Trójcy, upamiętniającą ofiary epidemii dżumy z 1679 r. Zobaczyliśmy cesarską rezydencję Hofburg, która przez ponad siedem stuleci, do 1918 r. była siedzibą i centrum olbrzymiego imperium cesarskiego Habsburgów (obecnie siedziba Prezydenta Republiki). Obejrzeliśmy też Plac Bohaterów, Plac Józefa, Plac Albertina i kościół dworski Augustynów. Pani przewodnik pokazała kamienicę, która należała do Mozarta. Podczas panoramicznego przejazdu reprezentacyjną Aleję Ring (Ringstraße) zobaczyliśmy monumentalne budowle  m.in.: Operę Narodowa, Parlament, Ratusz, Burgtheater, uniwersytet, Muzeum Sztuki Stosowanej, Giełdę Wiedeńską, kościół wotywny, Muzeum Historii Sztuki oraz ciekawy budynek spalarni śmieci.
     Punktem kulminacyjnym pobytu w Wiedniu było zwiedzanie komnat Schönbrunn  (pałacu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO). Pałac Schönbrunn w Wiedniu jest  najczęściej odwiedzaną atrakcję Austrii. W letniej rezydencji Habsburgów uczniowie mogli na żywo obejrzeć prywatne komnaty cesarskiej pary Franciszka Józefa i Sisi oraz cenne pokoje z czasów Marii Teresy. Zobaczyli też dużą galerię obrazów, toaletę cesarzowej Elżbiety, pokój Marii Antoniny, salę porcelanową i wiele innych historycznych pamiątek. Po wizycie w pałacu udaliśmy się do ogrodów, gdzie można było podziwiać rabaty z bogactwem roślin i tajemniczych zakamarków, mieszanki barokowego przepychu i piękna natury, która zapewniła nam niezapomniane przeżycia. Zmęczeni napiętym programem, pełni wrażeń udaliśmy się do Hotelu Arkada w Bučovicach (Czechy)  na obiadokolację i nocleg.
      Trzeciego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy  w kierunku Morawskiego Krasu – Parku Krajobrazowego. Tam zwiedzaliśmy Jaskinię Balcarka – znajdującą  się w malowniczej dolinie niedaleko miejscowości Ostrov u Macochy. Podziemny labirynt korytarzy, szczelin i pomieszczeń utworzony na dwóch piętrach, gdzie
odnaleziono kości pleistocennych zwierząt, instrumenty z kamienia i kości, a także ognisko ludzi starszej doby kamiennej. Jaskinie odznaczają się bardzo bogatym, różnorodnym  i kolorowym wystrojem naciekowym. Części, nazywane Galeria i Przyrodniczy korytarz, należą do najpiękniejszych miejsc Morawskiego krasu. Po zwiedzeniu jaskini udaliśmy się w drogę powrotną do Grabowca.
       Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: Aleksandra Chilewicz - nauczycielka języka angielskiego, Anna Kwiatkowska – Stankiewicz – nauczycielka geografii oraz Iwona Karczmarz – nauczycielka matematyki, kierownik wycieczki.