Człowiek nie żyje, aby jadł, ale je, aby żył.

Sokrates

Spotkanie z diet

We wtorek, 4 czerwca, gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk Martę Fedorowicz-Tomczyk z Centrum Dietetycznego Natur House Zamość. Celem tego spotkania było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży z naszej szkoły na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia.

Uczniowie klas 1 - 3 oraz klas 4 - 8 mieli okazję przypomnieć sobie zasady prawidłowego odżywiania, sprawdzić kaloryczność spożywanych przez siebie produktów, nauczyć się prawidłowego odczytywania ich składu. W trakcie pogadanki pani dietetyk zwróciła szczególną uwagę na znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie wszyscy uczniowie pamiętają oraz zabierania ze sobą zdrowych, sporządzonych w domu przekąsek i II śniadania do szkoły. Podkreślała również, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie. Przekonywała też, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku.

Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich ilościach powinniśmy jeść, aby nasz organizm pozostał w dobrej kondycji oraz ile snu potrzebuje młody organizm, aby się prawidłowo rozwijać. Dzieci dowiedziały się jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożywanie cukru i napojów energetycznych.

Pani dietetyk zachęcała też do aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na nasze ciało. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się zdrowiem.

Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze, a nasi uczniowie wykazali się dużą aktywnością i wiedzą w rozmowie z panią dietetyk.