1

W roku szkolnym 2023/2024 w ramach zajęć z języka polskiego uczniowie klasy IV, pod opieką pani Agnieszki Jałowickiej, przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego: „Polak ma essę!” objętego honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Organizatorem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie, a autorkami są pani Marta Potrykowska i pani Anna Sołtysik. Celem projektu było utrwalenie zdobytej wiedzy z języka polskiego oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów.

W ramach projektu należało wykonać siedem wybranych zadań. Uczniowie naszej szkoły zrealizowali następujące zagadnienia:

1. „Kaligrafia, co na polski trafia”. Wykaligrafuj najpiękniej, jak potrafisz pierwsze polskie zdanie.
  2. „Zakleksowane przysłowia”. Pomóż Adasiowi i szpakowi Mateuszowi wymazać kleksy z księgi przysłów, podając prawidłową odpowiedź.
  3. „Modne lektury szkolne”. Zaprojektuj strój dla Pinokia.
  4. „Ortoobrazki”. Wybierz wyraz z trudnością ortograficzną, narysuj kontur wybranego przedmiotu. Wnętrze wypełnij wielokrotnie zapisanym wyrazem za pomocą różnych kolorów i rodzajów pisma.
  5. Zakodowane części mowy”. Odkoduj poszczególne części mowy zgodnie z legendą i zapisz poprawne zdania.
  6. „Wiersze z odzysku”. Z wylosowanego wiersza wybierz zestaw słów, które stworzą nowy tekst.
  7. „Archaizmowa zgaduj zgadula”. Odgadnij znaczenie wyrazów, które wyszły z użycia (to zadanie wykonali uczniowie klasy VII b).

Założenia nauki poprzez zabawę zostały osiągnięte. Stworzona dla uczniów bezpieczna i przyjemna przestrzeń na lekcjach języka polskiego stała się miejscem do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.