20220605 160206

W dniach 05 – 07 czerwca 28 uczniów naszego liceum wraz z trojgiem opiekunów przebywało na wycieczce w ramach programu ,,Poznaj Polskę” współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pierwszego dnia młodzież podążała szlakiem typowo historycznym, najpierw spacerowali po polach Grunwaldu, przypominając sobie wydarzenia z kart historii sprzed ponad 600 lat, następnie udali się do Malborka by, pod kierunkiem przewodnika, zwiedzić przepiękny Zamek Krzyżacki, budowany w kilku etapach od XII do połowy XV w. Młodzież miała możliwość wejścia do komnat zamkowych, kuchni oraz Wielkiego Refektarza, który uchodzi za najwspanialsze gotyckie wnętrze w całej architekturze Zakonu. Następnie grupa udała się do miejsca zakwaterowania w okolicach Gdańska. Po kolacji, przy pięknej wieczorowej pogodzie, udaliśmy się jeszcze na plażę w Sobieszewie, podziwiając nasz przepiękny Bałtyk. Drugi dzień wycieczki upłynął nam bardzo aktywnie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od udania się na nadbrzeże morskie w Gdyni, gdzie znajduje się mim.: statek – muzeum Dar Pomorza. Następnie udaliśmy się do gdyńskiego akwarium, by podziwiać piękne okazy ryb, raf koralowych oraz płazów z całego świata. Kolejnym przystankiem w naszym projekcie edukacyjnym było miejsce – symbol wybuchu II wojny światowej – Westerplatte. Młodzież wysłuchała opowieści pani przewodnik o wydarzeniach, które rozegrały tutaj jako jedne z pierwszych, rozpoczynające ten bardzo trudny, okrutny czas w historii naszego kraju. Z Westerplatte udaliśmy się do Gdańska, spacerowaliśmy ulicami miasta, podziwialiśmy zabytki oraz poznawaliśmy bogatą historię tego portowego miasta. Następnie udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności, by zapoznać się z nieco bliższymi nam wydarzeniami. Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach rekwizyty zgromadzone w ECS, min.: tablica z 21 postulatami związkowców z 1980 roku, biurko Jacka Kuronia, założyciela Komitetu Obrony Robotników oraz wiele innych pamiątek, zdjęć oraz oryginalnych dokumentów z okresu formowania się opozycji wobec ówczesnych władz. Po obiadokolacji udaliśmy się do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy po molo, podziwiając morze i przepiękny zachód słońca. Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Toruniu. Spacerowaliśmy uliczkami miasta, zwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika, w którym astronom mieszkał do 16 roku życia, zachwyciły nas jego wnętrza, a przede wszystkim sposób w jaki połączono tradycję z nowoczesnością. W Planetarium toruńskim aktywnie spędziliśmy czas na wystawie interaktywnej pt.: Baza MARS. Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek oraz oczywiście słynnych toruńskich pieników. Przez całą wycieczkę towarzyszyła nam piękna pogoda oraz dobry humor.