20210926 120145

26 września br. przy pomniku w Grabowcu Górze odbyły się uroczystości związane z 82 rocznicą napaści sowieckiej na Polskę, a równocześnie zbrodni dokonanej w Grabowcu i Grabowcu Górze, gdzie 25 września 1939 r. rozegrały się tragiczne wydarzenia - żołnierze Armii Czerwonej wymordowali wówczas 37 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego. Byli to stacjonujący w tym czasie w Grabowcu ułani 27 pułku pod wodzą rotmistrza Cierpickiego oraz improwizowany szwadron utworzony w Kowlu przez ppor. rezerwy Antoniego Chorążego. Sowieci złamali wszelkie wojenne konwencje, mordując rannych żołnierzy i lekarzy ze szpitala polowego, który znajdował się w budynku szkoły. Męczeńską śmiercią polegli dwaj lekarze: kpt. Henryk Wiślicki i ppor. rez. Marian Finto.

Organizatorami tegorocznych uroczystości patriotycznych w Grabowcu Górze byli: Wójt Gminy Grabowiec, Związki Kombatanckie Gminy Grabowiec, Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Grabowcu. Obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia rozpoczęła zbiórka mieszkańców oraz zaproszonych gości wraz z pocztami sztandarowymi. Następnie rozpoczęła się manifestacja patriotyczna z następującym porządkiem: powitanie gości przez Wójta Gminy Grabowiec, część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej przygotowanej pod kierunkiem pani Krystyny Zienkiewicz – nauczycielki języka polskiego i pana Karola Chilewicza – nauczyciela muzyki, polowa Msza Święta, wystąpienia okolicznościowe, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.