zdj3

17 marca w wielu miejscach na świecie jest obchodzony Dzień św. Patryka. Tego dnia uczniowie naszej szkoły założyli zielone ubrania i poznawali postać patrona Irlandii oraz zwyczaje i legendy pochodzące z „zielonej wyspy". Przedszkolaki kolorowały koniczynkę, młodsi uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli bajkę o skrzacie mieszkającym na końcu tęczy, który strzeże garnka ze złotem, a starsi poznali historię wprowadzania chrześcijaństwa w Irlandii.

Uczniowie liceum wzięli udział w wykładzie online pani mgr Tamary Woińskiej - wykładowcy na filologii angielskiej w Akademii Zamojskiej. Tematem wykładu była charakterystyka irlandzkiej odmiany języka angielskiego - Hiberno English. Uczniowie mieli możliwość bliżej poznać kwestie fonetyki oraz gramatyki, które tak odróżniają tę odmianę angielskiego od powszechniej używanych brytyjskiej i amerykańskiej. Wykład urozmaicony był licznymi przykładami wymowy oraz klipami video ilustrującymi tą tematykę.