20

   20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To właśnie tego dnia przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom, czyli „Konwencji o prawach dziecka”. 20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. „Konwencja o prawach dziecka” ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami oraz daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest przede wszystkim dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane. W ten wyjątkowy dzień uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa, ale też same dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. Warto pamiętać, że to właśnie Polska była inicjatorem uchwalenia „Konwencji o prawach dziecka”.

   Nasza szkoła także wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska, którego tegorocznym przesłaniem była tolerancja i przeciwdziałanie dyskryminacji. W poniedziałek 21 listopada cała społeczność szkolna przyszła ubrana na niebiesko – w kolorze UNICEF, solidaryzując się w ten sposób ze wszystkimi dziećmi na świecie. W każdej klasie odbyły się zajęcia z wychowawcą na temat praw dziecka, a w ramach podsumowania uczniowie przygotowali plakaty prezentujące ich prawa. Wspólne zdjęcie miało za zadanie nieść przekaz, że wszyscy gramy do jednej bramki - chcemy, by prawa dzieci były respektowane w każdym zakątku świata.

   Uczniowie naszej szkoły nagrali również piosenkę o prawach dziecka, która przybliża wszystkim prawa tych najmłodszych.

Galeria