dziady

„Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śniło się naszym filozofom"

William Shakespeare

    30 listopada br. był wyjątkowym dniem. W ramach „Zaduszek poetyckich" uczniowie klas 8, przygotowani przez panią Agatę Łaszyńską – Sioma, zaprezentowali inscenizację II części ,,Dziadów". Spektakl w ich wykonaniu odniósł sukces i został entuzjastycznie przyjęty przez zebranych widzów. Wszyscy z zapartym tchem śledzili losy znanych już bohaterów utworu Adama Mickiewicza.

    Przygodny Wędrowiec przypomniał charakter tej uroczystości, jej pochodzenie oraz przesłanie i wprowadził widzów w nastrój grozy i tajemniczości. Wywoływane kolejno przez Guślarza i Starca duchy Dzieci, Złego Pana i Pasterki przekazywały, zawsze aktualne, przestrogi, wzmacniane głosem Chóru Wieśniaków. Ostrzegały one również przed popełnieniem czynów naruszających prawa ludowej sprawiedliwości oraz zwracały uwagę na konieczność liczenia się z ewentualnymi konsekwencjami. Nasz „mistyczny obrzęd" zakończył się fragmentem ballady „Romantyczność" Adama Mickiewicza, która stała się doskonałym podsumowaniem tegorocznych „Zaduszek poetyckich".

 

 

    Nastrój tajemniczości oraz udzielone przez Duchy napomnienia zostały spotęgowane przez niesamowite efekty oświetleniowe i odpowiednio dobrane utwory muzyczne, które wykonali uczniowie liceum przygotowani przez pana Karola Chilewcza. W przygotowaniu wyjątkowej scenografii pomogła pani Monika Kodeniec-Ogórek.

    Przedstawienie dostarczyło moc artystycznych wrażeń i było doskonałą okazją do obcowania ze sztuką. Słowa uznania, które  skierowali do nas widzowie  po zakończeniu spektaklu, stanowiły najlepszą nagrodę za pracę w czasie przygotowań. Do tego przyczyniała się również decyzja pani dyrektor Elżbiety Widymy, aby 1 grudnia  zaprezentować spektakl uczniom klasy siódmej, ósmym oraz młodzieży z liceum.

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu.

Galeria