Maleńka Miłość

Jasełka Bożonarodzeniowe w naszej szkole

2

 

„Nie ma w życiu nic cenniejszego niż czas.
To jak podarowanie cząstki swojego życia (...),
Czyjaś obecność jest bezcenna".

Ilona Gołębiowska

    W dzisiejszych czasach ludzie bardzo często tracą z oczu to, co powinno być najważniejsze i zapominają o moralnej życiowej prawdzie, która powinna ich prowadzić przez życie i być wsparciem i drogowskazem.

    Tradycja bożonarodzeniowa związana jest z wystawianiem jasełek. Podtrzymując ten zwyczaj, uczniowie z klasy 8a, 8b, 7, 4 a i b oraz liceum, pod kierunkiem ks. Daniela Wójcika i pani Agaty Łaszyńskiej – Sioma, 21 grudnia zaprezentowali zgromadzonym „Jasełka z Małym Księciem".

    W przedstawieniu znalazły się również scenki biblijne związane z przyjściem na świat niezwykłego Króla - Króla Miłości – Jezusa Chrystusa, którego poznał Mały Książę. Zgromadzeni mogli po raz kolejny przeżyć historię Maryi i Józefa, którzy szukali miejsca do schronienia na noc. Przybycie pasterzy i Trzech Królów, którzy przynieśli dary Dzieciątkui złożyli Mu pokłon. Do stajenki przybyli również uczniowie, którzy oddali Chrystusowi swoje osiągnięcia, sukcesy i porażki. Taka uroczystość nie mogła się odbyć bez ukazania przeciwnej strony, czyli piekła, które reprezentowane było przez trzy diablice, chcące odebrać ludziom czas i miłość.

    W treść przedstawienia z życia Nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci, aniołów, Małego Księcia i diablic wplecione były kolędy i pastorałkami, które wykonali uczniowie naszej szkoły przygotowani przez pana Karola Chilewicza.

    Dzięki tegorocznym jasełkom widzowie mogli spojrzeć na problemy współczesnego człowieka: notoryczny brak czasu, zainteresowanie się błahostkami, unikanie miłości oraz istnienie zła. Wszyscy skupieni są na sobie i swoich sprawach. Nie zwracają uwagi na szopkę i nowonarodzonego Jezusa. Przesłanie tego przedstawienia pozwalało, choć przez chwilę, zastanowić się nad sensem naszego życia, nad tym, do czego zmierzamy i za czym nieustannie podążamy. Wielkie zaangażowanie naszych uczniów zaowocowało wspaniałym spektaklem, który wywarł duże wrażenie na zgromadzonej publiczności.

    Główne przesłanie przedstawienia zawarte było w słowach Małego Księcia:
    „Myślę, że ludzie zapominają o bardzo ważnej życiowej prawdzie. Zapominają o tym, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Za mało tej prawdzie poświęcają swojego czasu... Dobrze widzi się tylko sercem... Najważniejsze jest to – aby w sercach naszych narodziła się Miłość".

    Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tych jasełek i dekoracji.

Galeria