fot

    Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem, m.in. Aleksandra Fredry. 20 czerwca 2023 r. przypada 230. rocznica jego urodzin. Aleksander Fredro, hrabia herbu Bończa, uznawany jest za najwybitniejszego polskiego komediopisarza. To także pamiętnikarz, poeta oraz żołnierz kampanii napoleońskich, który został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a także Krzyżem Legii Honorowej. Znany jest nam przede wszystkim jako twórca komedii: „Zemsta”, która stała się lekturą szkolną, „Damy
i Huzary” oraz „Śluby panieńskie”. Warto jednak pamiętać, że A. Fredro wsławił się również jako poeta oraz bajkopisarz. W dorobku pisarza znajdziemy takie utwory jak: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” oraz „Osiołkowi w żłoby dano”.

   By przybliżyć uczniom naszej szkoły sylwetkę tego wspaniałego pisarza, w dniu 10 lutego br. został przeprowadzony Szkolny Konkurs Literacki pod hasłem „Życie i twórczość Aleksandra Fredry – patrona roku 2023”, którego organizatorem była pani Beata Jaworska, nauczycielka języka polskiego. W konkursie udział wzięli uczniowie z klas VII – VIII szkoły podstawowej. Konkurs miał na celu:

  • promowanie twórczości literackiej Aleksandra Fredry;
  • rozbudzanie zainteresowania osobą wybitnego Polaka;
  • ćwiczenie umiejętności tworzenia własnych wypowiedzi pisemnych;
  • pielęgnowanie wartości estetycznych i literackich języka ojczystego.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Dawid Stasiuk

II miejsce – ex aequo Amelia Lasko i Karolina Jakubowska

III miejsce – Zofia Widyma

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

1