Michałów, Jakubów, Kaś
Wróg wyrzucał je z domowych gniazd
Jak pisklęta niezdolne do lotu.
Później wyrwani spod skrzydeł matek
Wrzuceni do wagonów, wiezieni w nieznane...
Luty każdego roku to miesiąc szczególnie ważny dla naszej miejscowości – czas wspomnień akcji wysiedleńczej Grabowca i okolic. Tegoroczne obchody 81. rocznicy dramatu Dzieci Zamojszczyzny miały szczególnie uroczysty charakter.
23 lutego br. młodzież naszego liceum przygotowała dla starszych klas szkoły podstawowej i licealistów montaż słowno- muzyczny, który był wyrazem pamięci o ofiarach wysiedlenia. Rys historyczny przedstawiony przez panią E. Widymę – dyrektor szkoły przybliżył uczestnikom spotkania ten tragiczny czas.
Nasza szkoła uczestniczyła także w gminnych patriotyczno-religijnych uroczystościach rocznicowych, które odbyły się 25 lutego br. Uczniowie z klasy wojskowej godnie reprezentowali szkołę w pocztach sztandarowych. Szczególnym wyrazem pamięci o tragedii Dzieci Zamojszczyzny była część artystyczna pt. „Zachować pamięć to nasz obowiązek", zaprezentowana przez uczniów liceum w kościele parafialnym w Grabowcu.
Głównym punktem uroczystości gminnych była Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. J. Cielicy, proboszcza Parafii pw. Matki Bożej w Wolce Panieńskiej, z udziałem ks. Zygmunta Żółkiewskiego, proboszcza naszej parafii, w intencji nie tylko ofiar wysiedlenia Zamojszczyzny, ale także wszystkich pomordowanych podczas II wojny światowej oraz ofiar wojny trwającej na Ukrainie.
W uroczystościach rocznicowych wzięli udział zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych miast - Kałuszyna i Siedlec z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele związków kombatanckich oraz Wójt Gminy Grabowiec, radni, dyrektorzy szkół, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy Grabowca.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości (fot. Beata Smoła).
Galeria