1

    W piątek, 10 maja 2024 r., już po raz dwudziesty szósty obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. W tym roku myślą przewodnią tego dnia stało się hasło: „Podróże Henryka Sienkiewicza inspiracją dla dzieci i młodzieży do poznawania świata”. Pisarz większość swojego życia spędził w podróży. Właściwie podróżowanie stało się jego sposobem na życie. Nazywano go obieżyświatem i polskim Odyseuszem. Sienkiewicz nie tylko zjeździł wzdłuż i wszerz Europę, ale udał się także na Czarny Ląd, gdzie przeżył wielką afrykańską przygodę swojego życia. Jako korespondent „Gazety Polskiej” udał się także w dwuletnią podróż do Ameryki Północnej. Tam odcisnął swój ślad m.in.: w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, na ziemiach Kalifornii, Nevady, Arizony czy Nowego Meksyku. Mapa miejsc, które odwiedził na tych trzech kontynentach jest imponująca.

     To właśnie na trasie jego podróży bawiliśmy się podczas tegorocznego Dnia Patrona. Jak on wyglądał? Oj, działo się, działo! Przedszkolaki oraz uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej poznawali Afrykę. Dzieci oglądały prezentacje multimedialne o Afryce, słuchały opowieści o przygodach na afrykańskim lądzie i jego mieszkańcach, czytane przez panie przedszkolanki, malowały, rozwiązywały quizy i brały udział w konkursach. Nie zabrakło zabaw ruchowych przy afrykańskich rytmach, a prawdziwą atrakcją dla nich było samodzielne wykonanie szaszłyków z egzotycznych owoców. Oprócz tego, że wybornie smakowały to jeszcze były okazją do poznania gatunków owoców, które rosną na afrykańskim kontynencie. Oczywiście nie mogło zabraknąć afrykańskich zwierząt, które pojawiły się tego dnia w kilku zakątkach szkolnej przestrzeni.

     Uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej oraz I – III liceum bawili się razem, poznając bliżej miejsca w Europie i Ameryce, które odwiedził Sienkiewicz. Każda klasa szkoły podstawowej przygotowała stoisko prezentujące wybrane miejsce na mapie Ameryki, gdzie przebywał nasz patron. Uczniowie liceum przygotowali stoisko europejskie, które prezentowało kraje w Europie, goszczące w swoim czasie Henryka Sienkiewicza. Odwiedzając stoiska, uczniowie mieli okazję poznać bliżej te miejsca – dowiedzieć się o nich wielu ciekawych rzeczy, ale też zobaczyć ich piękno i wyjątkowość. Tym wizytom towarzyszyło wiele atrakcji, m.in.: można było potrzymać statuetkę Oskara i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie, nie gdzie indziej jak w samym Hollywood, zagrać w jednym z kasyn w Las Vegas w Nevadzie, czy poczuć na sobie wodną mgiełkę z wodospadu Niagara.

     Podczas swoich licznych podróży pisarz zetknął się z wieloma różnymi językami. Przebywając w różnych krajach, na różnych kontynentach, jest rzeczą oczywistą, że w lepszym lub gorszym stopniu potrafił komunikować się z ich mieszkańcami. Kolejną więc atrakcją tego dnia była muzyczna podróż śladami Sienkiewicza, czyli koncert piosenek w różnych językach. Nasi uczniowie zaśpiewali po francusku, angielsku, niemiecku i czesku. Odbył się także quiz: „Co wiemy o krajach, które odwiedził Sienkiewicz?”, podczas którego uczniowie m.in.: rozpoznawali tańce narodowe, zabytki, czy powitania w różnych językach. Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich był koncert Elvisa Presley’a, w którego wcielił się uczeń naszego liceum Karol Litwin.

     To jednak nie koniec atrakcji. Tego dnia w szkole otwarto „Zajazd u Henia”, w którym serwowano uczniom różnorodne przekąski rodem z Ameryki i wielu krajów europejskich. Jesteśmy pewni, że nasz patron również miał okazję je skosztować. Wszystkie przekąski przygotowały nasze panie ze świetlicy szkolnej. W tym miejscu nie sposób podziękować naszym sponsorom, którzy zaopatrzyli nas we wszystkie potrzebne produkty. Podziękowania więc składamy Radzie Rodziców, pizzerii Resto & Pizza Valentino w Grabowcu oraz sklepom: „Delikatesy Centrum” oraz „Groszek” w Grabowcu. Również nasze panie kucharki przygotowały dla uczniów miłą niespodziankę. Tego dnia na obiad serwowano danie włoskie, czyli spaghetti ze świeżą bazylią. Biorąc pod uwagę, że niektóre stoiska również serwowały lokalne przysmaki, można rzec, że na uczniów czekała prawdziwa uczta w światowym stylu. Ostatnią atrakcją Dnia Patrona była „Szkolna potańcówka u Sienkiewicza”, podczas której uczniowie bawili się przy muzyce z różnych krajów.

     Mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Patrona pokazał uczniom, że świat, który nas otacza jest naprawdę piękny i różnorodny. Wierzymy, że zaszczepiliśmy w nich ciekawość świata, a być może i chęć do jego poznawania i odkrywania. Być może niektórzy z nich w przyszłości podążą śladami pisarza, a może i dotrą o wiele dalej, czego z całego serca im życzymy.

     Dziękujemy wszystkim wychowawcom, nauczycielom oraz rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację naszej imprezy.