"Podstępne WZW", "Znamię! Znam je?, „Wybierz życie pierwszy krok” oraz „ ARS, czyli jak dbać o miłość”
Uczniowie Zespołu Szkól im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu , w roku szkolnym 2023/2024 uczestniczyli w kilku programach profilaktycznych: „Podstępne WZW” „Znamię! Znam je?”, „ Wybierz życie pierwszy krok „ oraz „ ARS, czyli jak dbać o miłość”. Są to programy profilaktyczne realizowane we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Zamościu. Wszystkie maja na celu popularyzacje zdrowego stylu życia oraz profilaktykę różnych chorób.
W ramach realizacji tych programów uczniowie naszego liceum i niektórych klas szkoły podstawowej wzięli udział w lekcjach i wykładach online poświęconych profilaktyce zakażeń HAV, HBV i HCV oraz profilaktyce raka szyjki macicy a także profilaktyce czerniaka. Ważnym elementem wiedzy o własnym zdrowiu był także program profilaktyki uzależnień od nikotyny i alkoholu. Dodatkowo uczniowie wykonywali gazetki tematyczne, rozdawali ulotki tematyczne, brali udział w dyskusjach klasowych.
Programy były koordynowane przez nauczycieli biologii i wychowania do życia w rodzinie: Panią Anną Mandziuk, Panią Zofię Bednarczuk i Pana Krzysztofa Karczmarza.
1. Program „ARS, czyli jak dbać o miłość”
W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. W programie nie chodzi o zwykłe zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, ale ujęte w kontekście macierzyństwa i ojcostwa, gdyż w tym kontekście zachowania te mogą być bardzo szkodliwe (FAS, poronienia itp.). Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.
2.Program „ Wybierz życie pierwszy krok”
Wybierz Życie – Pierwszy Krok” - program edukacyjny obejmujący tematykę profilaktyki raka szyjki macicy, oparty jest na stworzeniu świadomości zagrożenia rakiem szyki macicy i innych chorób wywołanych zakażeniem wirusem HPV u młodych ludzi. Wiedza o istnieniu zagrożenia zakażeniem HPV i jego konsekwencji powinna być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia. Zasadnicze znaczenie ma połączenie problemu raka szyjki macicy ze stanem zdrowia prokreacyjnego. Głównym celem programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę.
https://www.pierwszykrok.edu.pl/
3. Program „ Podstępne WZW”
Program edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego głównym celem jest podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HAV, HBV i HCV. Kształtowanie zachowań zdrowotnych, w tym również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym, stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.
Cele programu to przede wszystkim przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażeń HAV, HBV i HCV oraz uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki a także kształtowanie prawidłowych zachowań w stosunku do osób zakażonych.
https://www.gwiazdanadziei.pl/podstepne-wzw
4. Program „ Znamię! Znam je?”
Znamię! Znam je?” – jest to krajowy program edukacyjny kierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół podstawowych klas VII i VIII oraz ponadpodstawowych klas I-II wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka.
Cele programu:
upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków,
budowanie postaw prozdrowotnych u młodzieży,
nabycie przez uczniów umiejętności rozpoznawania czerniaka,
nauczenie regularnego samobadania skóry,
przekazanie wiedzy o czynnikach podnoszących ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasadach ochrony przed tym nowotworem.
https://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/kampania-znamie-znam-je/o-kampanii/